SZC logo

Pápai Szakképzési Centrum

OM kód: 203047 | 8330 Sümeg, Kossuth Lajos utca 2.

Intézmény logo

Acsády Ignác Technikum és Szakképző Iskola Sümegi Telephely

HírekKözérdekű adatokCLASSROOMKRÉTA

Felnőttek szakmai oktatása

Minden 16. életévét betöltött személy (felső korhatár nélkül) részt vehet a felnőtteknek meghirdetett képzésekben. Az első két szakma (az első szakmai vizsga befejezéséig, a második szakma esetén legfeljebb három tanéven keresztül) megszerzése mindenki számára ingyenes. Az iskolákban lehetőség van rugalmas keretek között, akár munka mellett rövid idő alatt szakmát tanulni. A felnőttek emellett több mint 400, szakmai képzés keretében megszerezhető, szakképesítés közül választhatnak.

Technikumi szakmai oktatásba az érettségivel rendelkezők, szakképző iskolai szakmai oktatásba pedig azok kapcsolódhatnak be, akik a középiskola tizedik évfolyamát teljesítették. A szakmai képzésben való részvétel feltételeit és a képzés időtartamát a Programkövetelmények (PK) határozzák meg. A tanórákat heti 2-3 alkalommal az esti órákban vagy hétvégi napokra szervezik, az elméleti órák nagy részét az online térben tartják az intézmények.

A gyakorlati ismereteket tanműhelyben vagy valós gazdasági környezetben, duális képzési partnereknél sajátíthatják el a képzésben részt vevők. A szakmát tanulók szakmai oktatása ágazati alapoktatásból és szakirányú oktatásból áll, és szakmai vizsgával zárul. A  vizsgát sikeresen teljesítő vizsgázók technikusi oklevelet vagy szakmai bizonyítványt szereznek, amely államilag elismert szakképzettséget tanúsít.

A szakképesítés megszerzésére irányuló szakmai képzést képesítő vizsga zárja, és a sikeresen vizsgázók államilag elismert szakképesítést tanúsító képesítő bizonyítványt kapnak.

Felnőttként az iskolában szakmákat és szakképesítést is szerezhetek?

Igen. Az első két szakma megszerzését felnőttképzési jogviszonyban is ingyenesen biztosítja az állami szakképző intézmény és az együttműködési megállapodással rendelkező nem állami szakképző intézmény annak, aki a szakképzésben ingyenes részvételre jogosult. Ingyenes képzéseinken az első képesítő vizsga letételéig térítésmentesen tanulhatnak azok, akik még nem rendelkeznek az új szakképzési rendszerben szerzett szakképesítéssel

Munka mellett is tudok szakmát vagy államilag elismert szakképesítést szerezni?

Az iskolák a felnőttek számára mind a szakmai oktatást, mind a szakmai képzést rugalmasan, akár munka mellett, rövid idő alatt szervezik meg, gyakran az esti órákban, akár hétvégén is. Az egyes intézmények képzési programja sokszor ezért is tér el egymástól, igazodva a Képzési és Kimeneteli Követelményekben, szakképesítés esetén a Programkövetelményekben meghatározott tartalmakhoz és a helyi igényekhez.


Szakmák

Kisgyermekgondozó, -nevelő

Szociális


Tovább

Logisztikai technikus

Közlekedés és szállítmányozás


Tovább

Oktatási szakasszisztens

Oktatás


Tovább

Szociális ápoló és gondozó

Szociális


Tovább

Az új szakképzési rendszer nagyobb rugalmasságot és átjárhatóságot biztosít a munkaerőpiacról az iskolarendszerbe, így felnőttként is lehetőség van két szakma és egy szakképesítés ingyenes megszerzésére.

A szakmai oktatásba, szakmai képzésbe való belépésre bármilyen életkorban lehetőség van. Aki 25. életévét még nem töltötte be, akár a második szakmát is tanulói jogviszonyban nappali rendszerű szakmai oktatásban szerezheti meg. A 25 év felettiek szakmai oktatása felnőttképzési jogviszonyban történik.

Felnőttképzési jogviszonyban a jelentkezőknek alapfokú végzettséggel, technikumi osztály esetében érettségi végzettséggel kell rendelkezni.

A képzési struktúra ágazati alapoktatással kezdődik, melyet ágazati alapvizsga zár. Ezt követően kezdődik a szakirányú oktatás, mely szakmai vizsgával zárul. Szakmai bizonyítványt/oklevelet kapnak a sikeresen vizsgázok.

A szakmai oktatás időtartama: 1 év.

  • Várható kezdés: 2024. október
  • Szakmai vizsga: 2025. október-novemberi vizsgaidőszak

A tanítás heti három munkanapon, munkaidő után, délutáni órákban zajlik és jelenléti oktatás formájában valósul meg.

Felnőttképzési jogviszonyban a szakképzés a tanítási év rendjére tekintet nélkül történik.

A jelentkezőknek egészségügyi vizsgálaton kell megjelenniük.

Felnőttképzési jogviszony esetén diákigazolvány igényelhető, mely csak a lakóhely-iskola útvonalra érvényesíthető jegy vásárlása esetén 50 %-os kedvezménnyel.

Korábban folytatott, az adott szakmához kapcsolódó tanulmányok beszámításával csökkenhet a képzés időtartama, vagy akár az ágazati alapvizsga alóli felmentést is eredményezheti.

 

Tájékoztatásképpen a szakmákhoz rendelt legjellemzőbb FEOR szám

Kisgyermekgondozó, -nevelő

2432 Csecsemő- és kisgyermeknevelő, óvodapedagógus

Logisztikai technikus: Logisztika és szállítmányozás szakmairány

3622 Kereskedelmi ügyintéző

3623 Anyaggazdálkodó, felvásárló

4131 Készlet- és anyagnyilvántartó

4132 Szállítási, szállítmányozási nyilvántartó

Szociális ápoló és gondozó

3513 Szociális gondozó, szakgondozó

Oktatási szakasszisztens

3410 Oktatási asszisztens


Jelentkezés módja:

- online módon:

- iskolánkban személyesen: Sümeg, Kossuth u. 2.

- e-mailben: sumeg_titkarsag@papaiszc.hu

 


Partnereink

SZC logo

Pápai Szakképzési Centrum


Acsády Ignác Technikum és Szakképző Iskola Sümegi Telephely

8330 Sümeg, Kossuth Lajos utca 2.

Telefon: +36-87-770-006

E-mail: sumeg_titkarsag@papaiszc.hu

OM azonosító: 203047


2024Acsády Ignác Technikum és Szakképző Iskola Sümegi Telephely